השקעה בפלדיום כמתכת יקרה

פלדיום היא מתכת נדירה ושימושית, אבל היא לא מוכרת או בשימוש נרחב כמו מתכות יקרות אחרות כמו זהב וכסף. לפלדיום יש גם שווי שוק נמוך יותר מאשר כמה מהמתכות היקרות הידועות יותר. עם זאת, זה הופך את הפלדיום לאופציה אטרקטיבית עבור משקיעים המעוניינים בהשקעות כרייה מכיוון שהוא זול יותר להשקעה בה מאשר ברוב המתכות האחרות. שימוש משמעותי בפלדיום הוא בייצור ממירים קטליטיים למכוניות. אם אי פעם רכשת מכונית שדורשת בנזין פרימיום, זה כנראה בגלל שבמכונית הזו יש ריכוז פלדיום גדול יותר ממכוניות אחרות. בנוסף לשימוש בייצור וזיקוק כלי רכב, ניתן למצוא פלדיום בתכשיטים, אלקטרוניקה, מכשירי שיניים, תרופות ופאנלים סולאריים.

מה זה פלדיום?

פלדיום היא מתכת נדירה, כסופה-לבנה, הנמנית על קבוצת הפלטינה של מתכות יקרות. הוא נמצא בכמה מקומות ספציפיים בעולם, כולל דרום אמריקה ורוסיה. בניגוד למתכות יקרות רבות אחרות, לפלדיום שימושים רבים בתהליכים תעשייתיים. היא משמשת גם כמתכת יקרה בתכשיטים. פלדיום משמש לייצור סגסוגות המשמשות במערכות פליטה לרכב, השתלות שיניים וייצור מגעים חשמליים. הוא משמש גם בתכשיטים ובתעשיית האלקטרוניקה. כשאנשים מדברים על מחיר הפלדיום, הם מתכוונים למחיר הספוט, שהוא המחיר הנוכחי לאונקיה אחת של מטילי פלדיום.

איך לקנות פלדיום

אחת הדרכים הקלות ביותר לרכוש פלדיום היא לקנות תעודת סל (קרן נסחרת בבורסה) או ETP (מוצר נסחר בבורסה) שמחזיקה מטילי פלדיום. קרנות אלו דומות לרכישת מניות, עם הבדל אחד חשוב: יש לך בעלות ישירה על הסחורה הבסיסית ולא נתח בחברה שכורה אותה. אתה יכול גם לקנות פלדיום פיזי על ידי רכישת מטבעות או ברים מסוחר או משוק מקוון. שיטה זו נותנת לך את האפשרות להחזיק את המתכת הפיזית בפועל ברשותך, אם כי תצטרך לשלם גם עבור מקום לאחסון אותה. בנוסף, עוסקים רבים גובים עמלה עבור הזכות להחזיק את המתכת הפיזית ולאחסן אותה עבורכם.

היכן ניתן לאחסן פלדיום?

אם אתה קונה פלדיום פיזי, תצטרך למצוא מקום לאחסון אותו. אם יש לך כמות קטנה שרכשת באינטרנט, ייתכן שתוכל לאחסן אותו בכספת בבית. עם זאת, אם אתה משקיע בכמויות גדולות יותר, תצטרך מתקן אחסון מאובטח יותר. אולי כדאי לשקול להשתמש במתקן שמתמחה במתכות יקרות.

היתרונות של השקעה בפלדיום

ישנן סיבות רבות מדוע פלדיום עשוי להיות השקעה טובה עבורך. פלדיום זכה לכינוי "הזהב של העני", והכינוי הוא טוב. יש לו הרבה מאותן תכונות כמו זהב אבל במחיר נמוך יותר. פלדיום נדיר יותר מזהב, ולכן סביר יותר שהוא יעלה בערכו עם הזמן. פלדיום משמש גם בתהליכים תעשייתיים רבים, ולכן יש לו ביקוש גבוה יותר מהרבה מתכות יקרות אחרות. פלדיום עשוי להיות גם השקעה טובה עבור אנשים שמודאגים מהסביבה. ככל שהביקוש למכוניות חשמליות עולה, הביקוש לפלדיום צפוי לטפס גם כן. מגמה זו תעזור לשמור גם על מחיר הפלדיום גבוה.

חסרונות של השקעה בפלדיום

יש כמה חסרונות גם להשקעה בפלדיום. פלדיום נדיר יותר מזהב, ולכן ההיצע נמוך יותר, מה שאומר שיש סיכוי גבוה יותר שהוא יעלה בערכו עם הזמן. עם זאת, זה גם אומר שפחות סביר שהמחיר יירד. חיסרון נוסף של השקעה בפלדיום הוא שהוא פחות נוזלי ממתכות אחרות. המשמעות היא שלוקח יותר זמן למכור כמות גדולה של פלדיום מאשר סוגים אחרים של השקעות. זה גם עשוי להיות קשה יותר למצוא קונה, מכיוון שיש פחות אנשים המעוניינים לרכוש את המתכת הספציפית הזו.

מילים אחרונות: האם כדאי להשקיע בפלדיום?

בסך הכל, פלדיום עשוי להיות השקעה אטרקטיבית עבורך. זה פחות מוכר ממתכות יקרות אחרות כמו זהב וכסף, מה שאומר שלעיתים קרובות יותר זול להשקיע בפלדיום מאשר במתכות אחרות.

פלדיום היא מתכת נדירה ויקרה שיש לה שימושים תעשייתיים ומסחריים רבים. הוא משמש בממירים קטליטיים, שהם חשובים בהפחתת פליטות ממכוניות. פלדיום משמש גם לבניית מנועים בעלי ביצועים גבוהים למכוניות יוקרה ולמכוניות מירוץ. שימושים אלו הובילו למחסור בפלדיום, מה שהופך את המתכת לבעלת ערך רב. השקעה בפלדיום היא השקעה ספקולטיבית ויש להתייחס אליה ככזו. יתרה מכך, כשאתה קונה פלדיום, אתה בעצם לוקח הימור על תעשיית הרכב. תעשיית הרכב מהווה כ-90% מהביקוש העולמי לפלדיום. לכן, אם תעשיית הרכב נמצאת במיתון, אתה עלול להפסיד כסף על ידי השקעה בפלדיום.