קרן השקעות בנדל"ן (REIT)

קרן השקעות בנדל"ן (REIT) היא חברה המחזיקה ומתפעלת נכסי נדל"ן. נכסים אלו יכולים להיות דירות, בתי מלון, בנייני משרדים, מחסנים או נכסי נדל"ן אחרים. צוות הנהלת REIT קונה את הנכס ולאחר מכן מחכיר אותו בחזרה לדיירים במסגרת הסכמי שכירות ארוכי טווח. הבעלות על הנאמנות מחולקת למניות (הנקראות גם יחידות), שהן בעצם נאמנויות שמחזיקות בנכסים. כל מניה מייצגת נתח הון בנכס מסוים. אם אתה קונה מניות של REIT, אתה בעצם קונה נכס נדל"ן מבלי שתצטרך להחזיק בו ישירות בעצמך. הדבר נעשה משתי סיבות: פיזור ונזילות.

למה להשקיע בנדל"ן עם קרן ריט?

שוק הנדל"ן גדול, איטי ותנודתי. אבל בסך הכל, מדובר בהשקעה בטוחה יחסית, שכן רוב נכסי הנדל"ן קשים להרס ובעלי תוחלת חיים ארוכה. השקעה בנדל"ן באמצעות REIT היא דרך להשיג את היתרונות של "בעלות" של נדל"ן מבלי לקחת על עצמו הרבה מהסיכון השלילי. הריט ינהל את הנכס, ידאג לכל התפעול השוטף ויפקח על מימון הנכס. תקבל גם חלק מהרווחים מהנכס באמצעות דיבידנדים במזומן. REITs הם גם דרך להשיג גיוון אם אינך רוצה שכמות גדולה מכספך תהיה קשורה בנכס אחד. בעלות על אחוז קטן ממספר רב של נכסים תוריד את הסיכון שהשקעה בודדת תלך דרומה ותמחק את כל התיק שלך.

למה להחזיק נדל"ן עם ריט?

נדל"ן הוא השקעה לטווח ארוך שיכולה לספק לך הכנסה משכר דירה, מכירות או החזרי משכנתא. ריט היא דרך עבורך להשתתף בשוק הנדל"ן מבלי שתצטרך להחזיק ישירות בבניין, לנהל את הדיירים או להתמודד עם התחזוקה השוטפת הנדרשת. צוות ההנהלה של REIT יטפל בכל התפעול השוטף של הנכס, כמו איתור דיירים ותחזוקת הבניין. תקבל חלק מהרווחים מהנכס באמצעות דיבידנדים במזומן. REITs הם גם דרך להשיג גיוון אם אינך רוצה שכמות גדולה מכספך תהיה קשורה בנכס אחד. בעלות על אחוז קטן ממספר רב של נכסים תוריד את הסיכון שהשקעה בודדת תלך דרומה ותמחק את כל התיק שלך.

כיצד לקנות מניות של קרן השקעות בנדל"ן

קנייה של מניית REIT היא קצת שונה מקניית מניות. תצטרך למצוא ברוקר שעוסק ב-REIT ויוכל לעזור לך לבחור את סוג המניות הנכון עבורך. עבור רוב המשקיעים, ההימור הטוב ביותר הוא ללכת עם קרן נסחרת בבורסה (ETF). תעודות סל הן קרנות שמחזיקות במניות של חברות רבות ושונות. תעודות סל של ריט מחזיקות במניות ריט, כך שאינך צריך לצאת ולבחור תעודות סל ספציפיות לרכישה. סביר להניח שגם תצטרך לשלם עמלת תיווך עבור כל עסקה שתבצע. עמלה זו היא בדרך כלל קטנה, אבל זה משהו שתצטרך לזכור בעת רכישת מניות של REIT.

היתרונות של בעלות על נדל"ן באמצעות REIT

REIT הוא השקעה בטוחה - REIT מושקעים בעיקר בנדל"ן, שהוא בדרך כלל נכס בטוח. ישנם סיכונים, אבל השוק הכללי בדרך כלל יציב.

ריט היא דרך מצוינת לגוון - בעלות על אחוז קטן מנכסים רבים תוריד את הסיכון הכולל שהשקעה בודדת תלך דרומה ותמחק את כל התיק שלך.

ל-REIT יש יתרונות לגודל גדולים - מנהלי קרנות ינהלו ריט גדול יותר עם אסטרטגיה דומה לאסטרטגיה קטנה יותר, אבל יש להם את המשאבים לקנות נכסים גדולים יותר.

ריט מחלק דיבידנדים במזומן - ישולם לך אחוז מהרווחים שה-REIT מרוויח מניהול הנכסים.

חסרונות של בעלות על נדל"ן באמצעות RE-IT

ריט מחזיק במספר נכסים - אין לך שליטה על אילו נכסים מחזיקה ריט, מה שאומר שאתה לא יודע בדיוק מה יש בתיק שלך. אתה צריך לסמוך על כך שמנהלי ה-REIT מקבלים החלטות טובות ומגוונים את ההשקעה שלך מספיק. ייתכן שמנהלי REIT לא יהיו יעילים כמוך - אתה לא יכול לשלוט ישירות בנכס. אתה צריך לסמוך על כך שה-REIT יהיה טוב בניהול הבניין, באיתור דיירים ובטיפול בתחזוקה. REIT הוא השקעה לטווח ארוך - REIT הם בדרך כלל השקעות לטווח ארוך, כך שתצטרך להיות מוכן לחכות זמן רב (עשרות שנים, אפילו) לפני שתראה החזר על ההשקעה שלך.

מילים אחרונות: האם קרן השקעות בנדל"ן מתאימה לך?

אין השקעה מתאימה לכולם, וייתכן ש-REIT לא תהיה הבחירה הנכונה עבורך. הכל תלוי בסובלנות הסיכון שלך, ביעדי ההשקעה שלך ובמידת הרצון שלך לחכות לכספך שיגדל. ריט הוא בדרך כלל השקעה בטוחה, אבל ייתכן שה-REIT הספציפי שאתה משקיע בו לא. תצטרך לעשות את המחקר שלך לפני שאתה קונה. אם אתה מחפש להשקיע בנדל"ן אבל אין לך כסף לקנות בית או הון עצמי להיכנס לבניין מסחרי, ריט עשוי להיות הדרך שלך להגיע לחשיפה לשוק הנדל"ן מבלי שתצטרך לעבור הטרחה של רכישת נכס ישירות.